18 maja 2018

Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Wierszynie

W miesiącu maju br. zakończyły się roboty budowlane wraz z rozruchem nowego układu technologicznego na terenie oczyszczalni ścieków Wierszyno. W ramach przedmiotowej inwestycji wykonane zostały prace związane z budową zbiornika retencyjno – uśredniającego, stacji mikrofiltracji membranowej MBR, stacji sitopiaskownika, stacji ścieków dowożonych, stacji transformatorowej, pomieszczenia do analiz ścieków i osadów oraz instalacji fotowoltaicznej. Ponadto wykonane zostały prace remontowe związane z przebudową reaktora biologicznego, pomieszczenia sterowni i hali dmuchaw, pompowni ścieków dowożonych, komory odpływowej ścieków oczyszczonych oraz poletka osadowego. W wyniku realizacji projektu na terenie Gminy Kołczygłowy powstała oczyszczalnia ścieków funkcjonująca w oparciu o jedną z najnowocześniejszych technologii oczyszczania ścieków w Polsce, a mianowicie technologii mikrofiltracji membranowej MBR.  Technologia MBR przyczyni się do zwiększenia efektywności pracy oczyszczalni ścieków w zakresie usuwania związków biogennych, a także pozwoli na uzyskanie wyższego efektu dezynfekcji ścieków oczyszczonych (usunięcie ze ścieków większości bakterii i wirusów na filtrach membranowych). Przedmiotowy układ technologiczny pozwoli na przyjęcie i przetrzymanie w zbiorniku retencyjnym większej ilości ścieków dopływających systemem kanalizacyjnym. Ponadto wybudowana instalacja fotowoltaiczna przyniesie wymierne korzyści finansowe oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne oczyszczalni ścieków, przy jednoczesnym zachowaniu proekologicznego charakteru.
Inwestycja pn.: "Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków Wierszyno" zrealizowana została przy 85 % dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość zadania wyniosła 5 257 973,96 zł (w tym VAT to koszt niekwalifikowany), a wysokość uzyskanego dofinansowania to kwota 3 633 559,24 zł. Wykonawcą robót budowlanych było Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EkoWodrol Sp. z o.o. z Koszalina.