11 marca 2020

Uwaga ! nieprawidłowa segregacja

Od marca 2020 r. firma odbierająca odpady komunalne od mieszkańców będzie dokładniej sprawdzać prawidłowość posegregowanych odpadów. Jeżeli stwierdzi, że odpady nie są właściwie segregowane, na worku lub pojemniku zostanie umieszczona naklejka informująca o złym sposobie segregacji, odpady zostaną sfotografowane, a informacja zostanie przesłana do gminy. W sytuacji powtarzających się przypadków stwierdzonej nieprawidłowej segregacji, może zostać wszczęte postępowanie administracyjne wobec właściciela nieruchomości zamieszkałej, zmierzające do zmiany wysokości opłaty.

Zgodnie z prawem, od początku nowego roku każda gmina w Polsce będzie musiała osiągnąć 50% recyklingu masy odpadów komunalnych. Niestety poziom prawidłowej segregacji w gminie Kołczygłowy rokrocznie maleje i wyniósł w 2018 r jedynie 33,19%. Za brak segregacji odpadów zapewniającej osiągnięcie tych poziomów na gminy będą nakładane kary finansowe, które spowodują wzrost wysokości opłat pobieranych od mieszkańców. Prawidłowy recykling i uzyskanie wymaganych progów jest możliwe tylko wtedy, gdy poszczególne frakcje segregowanych odpadów są dokładnie posortowane. Przypominamy, również, że meble, odpady wielkogabarytowe, bioodpady, kompletny sprzęt elektroniczny i elektryczny, opony, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady niebezpieczne takiej jak leki, chemikalia, akumulatory i baterie, mogą Państwo w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami bezpłatnie oddać na PSZOK w Wierszynie. Więcej informacji, znajdą Państwo w ulotce  dostępnej poniżej, oraz na stronie www.kolczyglowy.pl w sekcji dla mieszkańców. Ulotka jest również dostępna w Urzędzie Gminy w Kołczygłowach.

Informujemy również, że w miesiącu kwiecień planowana jest na terenie całej gminy zbiórka odpadów zielonych ( m.in. trawa, liście , drobne gałęzie), dokładna data oraz pozostałe informacje zostaną wywieszone na tablicach ogłoszeń oraz podane na stronie w terminie późniejszym.