12 lipca 2019

Susza - szacowanie szkód

W związku ze złożonym wnioskiem w dniu 02.07.2019 roku do Wojewody Pomorskiego w Gdańsku o uznanie Gminy Kołczygłowy za obszar dotknięty klęską suszy, informujemy, że Wojewoda Pomorski dnia 9 lipca 2019 roku decyzją Nr BZK-IX.7160.27.26.2019.DSZ uznał Gminę Kołczygłowy za obszar dotknięty klęską suszy, powołując  Komisje Gminną. Na dzień dzisiejszy w raportach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej dla terenu gminy Kołczygłowy wskazano wystąpienie suszy w uprawach zbóż jarych rzepaku, rzepiku oraz krzewów owocowych.

Wobec powyższego rolnicy winni wystąpić z wnioskiem do Komisji Gminnej o oszacowanie strat w uprawach w terminie do dnia 26 lipca 2019 roku. Do szacowania szkód stopień zniszczenia nie może być niższy niż 30 % wysokości strat w gospodarstwie jak również rozmiar klęski zagraża dalszemu funkcjonowaniu gospodarstwa.
Należy zaznaczyć, że całkowita powierzchnia upraw w gospodarstwie rolnym powinna być zgodna z wnioskiem o płatności w ramach wsparcia bezpośredniego, który jest składany dla całego gospodarstwa rolnego.

Termin szacowania strat poszczególnych sołectwach ustalony zostanie w terminie późniejszym telefonicznie. Ze względu na bardzo krótki termin sporządzenia zestawień gminnych prosi się o bezwzględne dotrzymanie terminu. Druki wniosków dostępne są na stronie internetowej Gminy Kołczygłowy w zakładce „Szacowanie strat w rolnictwie – susza” lub w Urzędzie Gminy - pokój Nr 26.