Aktualności

20 maja 2022

ŚMIECI ZBIERASZ, ZIEMIĘ WSPIERASZ

„Śmieci zbierasz, Ziemię wspierasz” – już po raz drugi pod takim hasłem w dniach od 22 kwietnia do 11 maja 2022 r. odbyła się w Naszej Gminie akcja sprzątania świata. Daty te zostały wybrane nieprzypadkowo 22 kwietnia przypada światowy Dzień Ziemi, natomiast 11 maja Międzynarodowy Dzień Bez Śmiecenia. Do sprzątania włączyły się wszystkie sołectwa naszej gminy. Wszystkim uczestnikom zapewnione zostały bezpłatne rękawiczki oraz worki na śmieci.

            Głównym celem akcji jest inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko, a także rozbudzenie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne, w którym na co dzień żyjemy, korzystamy i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. W wyniku przeprowadzonej akcji udało się zebrać ponad 40 worków odpadów pochodzących głównie z terenów wokół lasów, dróg publicznych, brzegów rzek, szkół i placów zabaw.

            Wszystkim osobom biorącym udział w akcji, a także sołtysom, którzy zorganizowali akcje w swoich miejscowościach serdecznie DZIĘKUJEMY. Otrzymaliśmy od Was naprawdę wiele zdjęć, część z nich udostępniany w galerii poniżej. Oczywiście, mamy dla Was upominki w postaci Ekoboxów, które w najbliższym czasie Wam przekażemy. Każdy taki zestaw składa się pojemnika na zużyte baterie z wbudowanym testerem zużycia baterii, zgniatarki do butelek, pozwalającym zmniejszyć jej objętość o 80% oraz mobilnych koszów na odpady.

            To ważne, by w te kilka dni w roku przypomnieć sobie i innym, że o Ziemię trzeba dbać codziennie. My również, przyłączamy się do akcji wspierania Ziemi i w najbliższym czasie nasadzimy na terenie gminy ponad 60 drzew. Pamiętajmy, że każdy odpad niszczy nasze naturalne otoczenie, rozkładając się dziesiątki, a nawet setki lat. Wyrzucony przez człowieka, nie zniknie bez jego ponownej ingerencji. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas przeanalizował różne aspekty swojego oddziaływania na środowisko, ponieważ ekologia to nie tylko sprawa powietrza, którym oddychamy, czystości parku do którego chodzimy na spacer czy wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

 

 
 
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach, statystycznych i w celu dostosowania naszej strony do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.