13 listopada 2020

Projekt Senio-RITA -Rehabilitacja

Gmina Kołczygłowy w okresie od 01.12.2020 do 30.06.2023 roku będzie realizowała projekt pn. "Senio-RITA -Rehabilitacja, Integracja, Teleopieka i Asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim".

Operacja ma charakter projektu partnerskiego i jednocześnie realizowana będzie także na obszarach: Gminy Bytów, Gminy Miastko, Gminy Trzebielino, Gminy Tuchomie, Gminy Studzienice, Gminy Lipnica, Gminy Borzytuchom oraz Gminy Parchowo.

Projektem objętych zostanie 30 seniorów, 10 osób niepełnosprawnych i 10 opiekunów z obszaru Gminy Kołczygłowy.
W ramach projektu uczestnicy będą mogli skorzystać z:

• teleopieki;
  • rehabilitacji domowej;
  • psychoterapii;
  • usług sąsiedzkich;
  • usług asystenckich;
  • animacji odpowiadającej faktycznej i prognozowanej potrzebie wynikającej z lokalnej diagnozy.

Ponadto w ramach projektu zaplanowano również takie działania jak:

• profilaktyka zdrowotna
  • integracja i aktywizacja lokalnej społeczności poprzez coroczny piknik
  • szkolenia
  • warsztaty
  • zajęcia rekreacyjne i animacyjne
  • wyjazdy integracyjno - animacyjne do miejsc i placówek kulturalnych

Przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej powstanie Gminne Centrum Usług Społecznych zatrudniające pracownika merytorycznego na stanowisku specjalisty usług społecznych.

Kolejnym działaniem jest powstanie Gminnej Rady Seniorów oraz Koła Wolontariatu Senioralnego

W ramach projektu dla wszystkich odbiorców/beneficjentów stworzona zostanie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, która zlokalizowana zostanie w budynku PCPR w Bytowie.

W ramach projektu zostaną wykonane prace remontowo-adaptacyjne w świetlicach w miejscowościach Łubno oraz Jezierze na łączną kwotę 110 000 zł.

Ponadto świetlice wiejskie w miejscowościach Łubno, Jezierze, Gałąźnia Wielka oraz Kołczygłowy zostaną doposażone zostaną w różnego rodzaju sprzęt w postaci wyposażenia kuchennego, jak również do zajęć wokalno tanecznych, a także ruchowo - integracyjnych.  Łączna wartość planowanego do zakupu wyposażenia wyniesie 101 000 zł.

Harmonogram działań:

01.12.2020 r. - 30.06.2021 r. - realizacja praca remontowo - adaptacyjnych oraz doposażenie świetlic wiejskich (7 miesięcy)

01.07.2021 r. - 30.06.2023 r. - realizacja usług społecznych, działań integracyjno - aktywizacyjnych (24 miesiące)

Montaż finansowy dla Gminy Kołczygłowy:

Całkowita wartość projektu: 666 635,00 zł

Wartość dofinansowania ze środków UE: 612 800,00 zł