22 sierpnia 2017

Jubileusz 70-lecia OSP w Wierszynie

W sobotę 19 sierpnia 2017 r. odbyła się w Wierszynie uroczystość z okazji 70-lecia istnienia tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Obchody jubileuszu rozpoczęto od odsłonięcia i poświęcenia przez proboszcza parafii w Kołczygłowach ks. Pawła Młyńskiego tablicy pamiątkowej na placu przy remizie OSP.
Uroczystego aktu odsłonięcia dokonali:
- senior strażaków druh Marian Ryngwelski,
- Wójt Gminy Wacław Kozłowski,
- Naczelnik OSP Wierszyno druh Zbigniew Adamczyk.
Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na czele z orkiestrą dętą z OSP z Zapcenia na boisko sportowe, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.
Po wprowadzeniu sztandarów, odśpiewaniu hymnu państwowego, wzniesieniu flagi na maszt i złożeniu meldunku przez Prezesa tamtejszej jednostki – druha Mirosława Krause, powitania wszystkich zebranych dokonał Wójt Gminy Wacław Kozłowski. Historię jednostki przedstawił druh Jerzy Koska.
Wręczono również medale i odznaczenia. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa przyznano druhowi Edmundowi Dorszyńskiemu. Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał  druh Jan Malkiewicz. Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa  otrzymali druhowie Paweł Adamczyk i Janusz Niedziółka. Odznakę Strażak Wzorowy przyznano druhowi Przemysławowi Kosce i druhowi Danielowi Osojca.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Na ręce Prezesa OSP w Wierszynie złożono szereg życzeń i upominków.
Wszyscy chcący na trwałe wpisać się w historię jednostki  mogli złożyć pamiątkowy wpis w Kronice OSP Wierszyno.
Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i oczywiście grochówki strażackiej. Uczestników uroczystości rozśmieszała „Balbina Ciepła Szoguniasta” z Kabaretu Cegła z OSP Piaszczno.
W uroczystościach uczestniczyły delegacje z jednostek OSP z terenu Gminy Kołczygłowy, Dębnica Kaszubska  oraz zaproszeni goście - przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich Swoją obecnością uroczystość zaszczycili także mieszkańcy Wierszyna i Górek. Obchody jubileuszu zakończyła wspólna zabawa taneczna.