9 sierpnia 2021

Informacja

Przypominamy o działającym punkcie konsultacyjnym programu „Czyste Powietrze”. Konsultanci są do Państwa dyspozycji w każdą środę i czwartek od godz. 10.00 do 15.00 pod nr telefonu 789 363 626. Konsultacje stacjonarne odbywają się w godz. 10.00 – 15.00 w Urzędzie Gminy Kołczygłowy, pokój nr 6.

Na najbliższe konsultacje stacjonarne zapraszamy 18 sierpnia 2021 r. (środa)

Przed spotkaniem prosimy o wypełnienie ankiety dostępnej poniżej. Ankietę można także pobrać
w pokoju nr 22 Urzędu Gminy Kołczygłowy.

Ponadto informujemy, że od 1 lipca 2021 r. weszła w życie nowa wersja programu „Czyste Powietrze”.

Trzy ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

1. wycofanie dotacji na kotły węglowe (od 1 stycznia 2022 r.), - NFOŚiGW przypomina, że zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca bieżącego roku. Oznacza to, że koszt będzie kwalifikowany pod warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego swoim zakresem zakup i montaż kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r. (konieczne jest wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego z datą do 31 grudnia 2021 r.). Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe.
  2. zwiększenie progów dochodowych - dotyczy drugiej części programu, czyli podwyższonego poziomu dofinansowania (dotacje do 37 tys. zł). Od 1 lipca 2021 r. w przypadku gospodarstw wieloosobowych ten próg wynosi do 1564 zł przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę,
    a dla gospodarstw jednoosobowych do 2189 zł.
  3. poszerzenie listy urządzeń kwalifikujących się do dofinansowania o kotły na pellet
    o podwyższonym standardzie –
    kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie muszą charakteryzować się obniżoną emisyjnością cząstek stałych, posiadać certyfikat/ świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu (ecodesign) oraz posiadać klasę efektywności energetycznej minimum F (wg dawnej klasyfikacji A+).

Program został też uzupełniony o zapisy dotyczące ścieżki bankowej – rozpoczęcie przedsięwzięcia (w przypadku wniosków składanych w WFOŚIGW: do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku;
w przypadku banków: od daty złożenia wniosku), okres realizacji (WFOŚIGW: 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku; bank: 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku), rozliczenie wniosku (WFOŚIGW: maksymalnie w trzech częściach; bank: rozliczenie całości po zakończeniu przedsięwzięcia).

Program „Czyste Powietrze” w zmienionej wersji, obowiązującej od 1 lipca 2021 r. i uwzględniającej ścieżkę bankową, jest dostępny do wglądu i pobrania na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka Weź dofinansowanie/Czyste Powietrze) oraz na Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.