17 grudnia 2020

Gmina Kołczygłowy bez wsparcia z RFIL

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych  (RFIL) to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Głównym celem programu jest przekazanie impulsu do dynamicznego rozwoju gospodarczego samorządów we wszystkich regionach Polski. Program ten stanowi ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. W ramach RFIL do samorządów trafić ma łącznie 12 mld zł (w tym: 6 mld zł w ramach podziału algorytmicznego oraz 6 mld zł w ramach naboru wniosków) bezzwrotnego wsparcia m.in. na projekty infrastrukturalne, edukacyjne czy cyfryzację. Źródłem finansowania tego programu jest Fundusz COVID-19. Gminie Kołczygłowy w ramach pierwszego rozdania przyznano kwotę 500 tys. zł., które planuje się wykorzystać jako do inwestycji drogowych. Wysokość pomocy w ramach pierwszego rozdania był zróżnicowany, a wsparcie otrzymały wszystkie samorządy. Druga pula środków  w wysokości 6 mld zł została udostępniona w formie naboru wniosków w ramach, którego Gmina Kołczygłowy złożyła dwa wnioski. Niestety na żaden z nich nie otrzymaliśmy wsparcia. Przedsięwzięcia, które chcieliśmy zrealizować w ramach tego wsparcia to:

Budowa wraz z zagospodarowaniem terenu i wyposażeniem gminnego żłobka w miejscowości Kołczygłowy w Gminie Kołczygłowy.

Przedmiotem inwestycji jest budowa efektywnego energetycznie i kompleksowego obiektu pierwszego gminnego żłobka w Gminie Kołczygłowy. Planuje się budowę obiektu o powierzchni około 200-250 m2, wykorzystującego odnawialne źródła energii w postaci pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. W ramach inwestycji rozważa się także atrakcyjne zagospodarowanie terenu w nowoczesny i bezpieczny plac zabaw. W ramach inwestycji stworzone miałoby zostać 20 miejsc do opieki nad dziećmi do lat 3.

Wartość wnioskowanego wsparcia: 590 000,00 zł

Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody wraz z budową sieci wodociągowej w miejscowości Jezierze.

W ramach inwestycji planuje się budowę dwóch nowych zewnętrznych zbiorników retencyjnych wody o pojemności łącznej 200m3 (2x100m3), które mają zastąpić wyeksploatowany jeden zbiornik wewnętrzny o poj. 90m3 wraz z budową odcinka sieci wodociągowej o długości 683m oraz instalacją fotowoltaiczną na potrzeby SUW o mocy 45,6kW

Wartość wnioskowanego wsparcia: 1 000 000,00 zł

Wnioski zgodnie z Uchwałą nr 102 Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego oceniane były w oparciu o następujące kryteria:

• zrównoważony rozwój;
  • kompleksowość planowanej inwestycji,
  • ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko,
  • udział liczby mieszkańców, na których inwestycja wyrze pozytywny wpływ,
  • spodziewany efekt planowanej inwestycji,
  • pomoc osobom niepełnosprawnym,
  • wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym,
  • koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Określone kryteria nie mają ram punktowych, a ich spełnienie czy skala osiągnięcia to subiektywna ocena komisji. Tym samym, tak naprawdę nie możemy zweryfikować dlaczego, tak jak wiele innych samorządów, nie otrzymaliśmy rządowego wsparcia w drugim naborze, mimo, iż charakter planowanych przez nas inwestycji jest tożsamy z tymi, które wsparcie otrzymały. Środki w ramach programu pochodzą z funduszu COVID-19, a pandemia nie ma granic i równie mocno dotknęła wszystkie samorządy.

W dniu 09 grudnia 2020 r. ogłoszony został kolejny nabór wniosków, w którym Gmina Kołczygłowy zamierza wziąć udział. Decyzja co do przedmiotu wniosków zapadnie wkrótce. Biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową Gminy i dalsze nieprzewidywalne skutki pandemii, w przyszłym roku każde wsparcie na zadania inwestycyjne jest bardzo potrzebne, a wręcz niezbędne do rozwoju gospodarczego samorządu, podnoszenia jego atrakcyjności i realizacji przedsięwzięć ważnych dla mieszkańców.

Wnioski o wsparcie należy kierować do Prezesa Rady Ministrów, za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą. do wojewody pomorskiego. Tym razem samorządy mogą złożyć maksymalnie 3 wnioski na maksymalnie 3 zadania inwestycje. Wnioski należy składać od 10 grudnia 2020 r. do 28 grudnia 2020 r. Mamy nadzieję otrzymać wsparcie na zaplanowane zadania inwestycyjne w tym naborze co umożliwi ich realizację w kolejnych latach.