15 marca 2017

Dofinansowanie na demontaż azbestu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłosił kolejną edycję konkursu pod nazwą „USUWANIE WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST Z TERENU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO” (edycja 2017).  W związku z powyższym Gmina Kołczygłowy w porozumieniu z Powiatem Bytowskim zamierza przystąpić do konkursu w ramach którego osoby zainteresowane mogą uzyskać pomoc finansową w zakresie demontażu, transportu oraz unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest (m.in. eternit). Wnioski należy składać w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie, pokój nr 218, tel. 59 822 80 08 lub w Urzędzie Gminy w Kołczygłowach, pokój nr 29, tel. 59 821 39 12 w terminie do 31 marca 2017 roku.
Wysokość dofinansowania może wynieść do 85% całości kosztów. Zakładany minimalny udział w kosztach po stronie właściciela nieruchomości wyniesie ok. 7%. Zastrzega się jednak, że przypadku uzyskania niższego niż planowane dofinansowania, udział w kosztach przypadający na właściciela może być wyższy od zakładanego. W ramach tegorocznej edycji konkursu możliwe jest również usuwanie wyrobów zawierających azbest zdemontowanych lub porzuconych przed 2017 rokiem i znajdujących się w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych (posesje, dzikie wysypiska). Planuje się, że prace w zakresie demontażu i odbioru wyrobów azbestowych realizowane będą w okresie  od czerwca do października 2017 roku. Dofinansowanie nie dotyczy zakupu i montażu nowych pokryć dachowych.
Więcej informacji na temat konkursu oraz wzory dokumentów dostępne są na stronie www.powiatbytowski.pl w zakładkach: pozostałe informacje/usuwanie azbestu/aktualności.

Do wniosku należy dołączyć:
 -  dokumentację fotograficzną obiektu, na którym znajdują się  wyroby zawierające azbest,
 -  ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest,
 -  oświadczenie o zobowiązaniu się do pokrycia części kosztu usunięcia wyrobów azbestowych.