18 maja 2020

CZYSTE POWIETRZE W GMINIE KOŁCZYGŁOWY

Szanowni Mieszkańcy,

Informujemy, że 15 maja 2020 r. ruszyła nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów. Zgodnie z nowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Beneficjenci zostali podzieleni na dwie grupy uprawnione do dofinansowań o różnej wysokości.

1) Podstawowe dofinansowanie otrzymają osoby mające roczny dochód nieprzekraczający 100 000 zł.

2) Podwyższony poziom dofinansowania dotyczy osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka ich gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:

• 1400 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 1960 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym.

Nabór dla Beneficjentów kwalifikujących się do Części 2 Programu (podwyższony poziom dofinansowania) będzie się odbywał na podstawie odrębnego ogłoszenia ministerstwa.

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br.       Skrócono czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://wfos.gdansk.pl/czyste_powietrze_icon  oraz po wejściu w region pomorskie na stronie https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/kontakt, informacji udzielą Państwu również pracownicy Urzędu w Gminy w Kołczygłowach.