2 października 2017

Budowa systemu powiadamiania i alarmowania ludności

Powiat Bytowski wraz z gminami: Borzytuchom, Bytów, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Lipnica, Miastko, Parchowo, Studzienice, Trzebielino oraz Tuchomie, realizuje partnerski projekt pn.: „Budowa systemu powiadamiania i alarmowania ludności oraz zintegrowanej łączności w powiacie bytowskim w uwarunkowaniach zagrożenia, w szczególności powodziowego”.

Projekt realizowany zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wartość projektu wynosi 3 009 945,08 zł, dofinansowanie wynosi 2 558 945,08 zł tj. 85%.

Cele projektu
    Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa w skali lokalnej, a także lepsze zabezpieczenia terenów zurbanizowanych przed skutkami podtopień i powodzi spowodowanych nawalnymi opadami oraz innych zagrożeń naturalnych. W ramach projektu zaplanowane zostały do realizacji prace związane z montażem urządzeń systemu powiadamiania i alarmowania ludności oraz zintegrowanej łączności w powiecie bytowskim w uwarunkowaniach zagrożenia.

Projektowany system składa się z następujących elementów:
•    stacje pogodowe mierzące parametry środowiskowe takie jak: siła wiatru, temperatury, wilgotność, opady;
•    stacje pomiarowe mierzące poziom i szybkość ewentualnego przybierania wody w kluczowych miejscach;
•    system transmisji danych niezależny od powszechnie używanego systemu GSM;
•    syren elektronicznych, które oprócz dźwięku syreny mogą również przekazywać komunikaty głosowe;
•    tablice wyświetlające komunikaty tekstowe;
•    dodatkowy system oparty na powiadamianiu o zagrożeniach za pomocą wiadomości sms.

Efekty projektu
Nowy system powiadamiania i alarmowania spowoduje realizacje założonych celów, a także spełni określone potrzeby regionu w postaci monitorowania stanu środowiska, w tym poziomu wód w miejscach mogących powodować zagrożenia powodziowe. Umożliwi monitorowanie niebezpiecznych zjawisk pogodowych, co spowoduje lepsze możliwości reagowania i podejmowania działań zapobiegawczych bądź ewakuacyjnych