7 czerwca 2019

1989 Narodziny Nadziei

Dnia 01 czerwca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kołczygłowach odbyło się spotkanie  zorganizowane przez Wójta Gminy Kołczygłowy oraz miejscowych historyków Pana Zbigniewa Burka oraz Pana Andrzeja Przytarskiego pod nazwą „Narodziny Nadziei – wspomnienia i refleksje samorządowców z tamtego okresu”. Z okazji 30-lecia prawie wolnych wyborów do sejmu i senatu w jednym miejscu spotkali się obecni samorządowcy oraz Ci którzy pełnili najważniejsze funkcje w gminie Kołczygłowy w 1989 roku i byli naocznymi świadkami zapoczątkowania zmian jakie nastąpiły po wyborach 4 czerwca 1989 r. GOK w Kołczygłowach na czas spotkania stał się miejscem szczególnym, wypełnionym historią Polski i historią Kołczygłów. Wspomnienia zdawały się nie mieć końca. Temat okazał się niemożliwy do wyczerpania . Z tego też względu Pan Wójt Gminy Artur Kalinowski już teraz zapowiedział przyszłoroczne obchody 30 lecia samorządu terytorialnego, gdzie spotkać się mają wszyscy, którzy w przeciągu trzydziestu lat brali na swoje barki trud rozwoju naszej gminy w niełatwych czasach. Pan Zbigniew Burek zaapelował do mieszkańców gminy o spisywanie wspomnień, by wracając myślami  do przeszłości opisać jak żyliśmy, co czuliśmy , co nam było wolno, na co liczyliśmy i czego oczekiwaliśmy od władz. Dla następnych pokoleń będzie to niesamowitą skarbnicą wiedzy, której nie znajdziemy w żadnym podręczniku do historii. Takie wspomnienia są wyjątkowe i bezcenne. Pan Zbyszek Burek przedstawił analizy wartości pieniądza w przeliczeniu np. na tabliczki czekolady, czy jajka. Pan Andrzej Przytarski przytoczył statystyki, które mówiły że ówcześni obywatele do wyborów szli przede wszystkim z nadzieją, radością i entuzjazmem. Pan Jerzy Talewski opowiedział o 16 latach swojej działalności na rzecz Kołczygłów. Panu Leonowi Wnuk Lipińskiemu najbardziej zapadł w pamięci 5 czerwca 1989 r., gdzie dzięki wolnym środkom masowego przekazu dowiedział się o wynikach wyborów, które wzbudziły radość i wielką nadzieję na przemiany.  Każdy z uczestników spotkania miał w pamięci inny indywidualny  obraz wydarzeń  z 1989 r.  Każdy przeżywał to inaczej. Na zakończenie spotkania wójt gminy Kołczygłowy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Mirosławem Krause wręczyli kwiaty i pamiątkowe dyplomy z okazji 30 rocznicy wyborów z dnia 4 czerwca 1989 r. W podziękowaniu za czynny udział w tworzeniu Polskiej demokracji. Za trud, zaangażowanie i pełną poświęcenia pracę na rzecz lokalnej społeczności. Życząc zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym byłym samorządowcom.